Šachový spolek Bivoj Bechyně

Kontaktní údaje

Číslo registrace u Českého šachového svazu: 13302.

Kontaktní adresa: Šachový spolek Bivoj Bechyně
Štefan Bernáth
Písecká 911
391 65 Bechyně

Adresa hrací místnosti:   Kulturní dům Bechyně
klubovna nad knihovnou
391 65 Bechyně
Jednatel:
Štefan Bernáth
mobil 607 742 723
e-mail: stefanbernath@seznam.cz


75 let šachů v Bechyni

O původu šachů kolují stovky bájí a pověstí, o jejichž stáří se vyslovují často až fantastické doměnky. Možná, že byl jejich vynálezcem skutečně mandarín Hansing, který chtěl pomoci udržet bojovnou náladu ve vojsku císaře Hungkocha. Nebo to byl spíš perský brahmín Sissa či tajemství vzniku znají tibetští dalajlámové?

Možná, snad, kdo ví. Jisté je jen to, že šachy vznikly strašně dávno, kdesi v oblastech dnešní Číny a Indie. Asi před tisíci lety se pak dostaly přes staré Rusko do Evropy. Postupně se dostaly do celého světa a pak už bylo jen otázkou času, až bude dne 7.9.1930 učiněn pokus o založení šachového spolku v Bechyni. Na zájezd do Bechyně se vypravili čtyři členové šachového spolku z nedaleké Soběslavi. Místo původně zamýšleného přátelského utkání sehrál nakonec soběslavský odborný učitel František Ctibor úspěšnou simultánku ( + 10 - 1 = 0 ), jednotlivé výsledky záznam ze 6.10. 1930 neuvádí ). Šachový kroužek vznikl v Bechyni ještě v témže roce a vedl ho ing. Petrů ve spolupráci se známým českým úlohářem, děkanem Cumpem. Začínalo se v hotelu Panská. Poté se klub šachistů scházel ke čtvrtečním pravidelným hrám na "Protivínce" a účast bývala pěkná.

Dneska se scházíme na "Kulturáku", tedy zase v hospodě, a přestože účast bývá mizerná, hraje se nejvyšší kraj. A došlo to až k neděli 17.března 2002, kdy v klubovně kulturního domu ve 14 hodin a 20 minut ruce vyletěly nad hlavu - a bylo to tam! Pelhřimovský hráč zastavil hodiny, vzdal partii a v ten moment se naplnil sen všech generací bechyňských šachistů. Bechyně poprvé v historii vyhrála nejvyšší krajskou soutěž a do Bechyně pak přijížděla družstva z české ligy!

Následující povídání je věnováno všem těm, kteří se na slávě bechyňského šachu po celých těch 75 let podíleli.

Šachová pohádka

Až půjdeš přes osmero sloupců a osmero řad, obejdeš celé kárované bojiště. Zastav se a jen tak se dívej. Uvidíš tam nádhernej klid před bouří. Přemýšlej. A radši dlouho přemýšlej. Kudy teď, kudy cestička?

Kus cesty máš za sebou a určitě ještě hodně velkej před sebou. A hlavně - máš v tornistře maršálskou hůl. Vzpomeň, jak jsi byl kdysi pěšákem a proměnil jsi svoje úsilí na osmé řadě. No jen si vzpomeň. Taky na to, jak jsi dřív vždycky váhal, jak se rozhodnout. Možností bylo mnoho. Otevřené hry, polootevřené nebo zavřené?

Bylo na Tobě. Vyber si, neváhej a tvoř, můžeš si vybrat! Můžeš použít osvědčené návody domácí i zahraniční, stačí se jen rozhodnout. Vybíral jsi, volbu jsi měl nelehkou. Co jsou Ti platné úspěchy vladařů domácích i cizích. K čemu jsou platné zkušenosti Absolona, Alexy, Aljechina, Andersena, Bartoše, Bernátha, Birda, Bogoljubovova, Botvinnika, Brčáka, Broma, Capablancy, Colleho, Fischera, Grunfelda, Haška, Havlíka, Horňáka staršího i mladšího, Horta, Houdka, Hromádky, Hrubanta, Janečka, Karafiáta, Karpova, Kasparova, Kerese, Korčnoje, Laskera, Malého, Marka, Michlíka, Morphyho, Mrázka, Nimcoviče, Petrosjana, Phillidora, Pirce, Ponzianiho, Rétiho, Richtera, Spasského, Smyslova, Steinitze, Stříže, Šťastného, Tala, Timmana, Valtra a mnoha dalších. Rozhodnout se musíš sám.

Pustíš se do otevřeného boje? Jsou tady zkušenosti španělské, italské, uherské, skotské, ruské, lotyšské, vídeňské, norské, jistého Evanse a Damianiho i několika známých králů, využít můžeš gambit i protigambit a dokonce i dva jezdce v obraně. Možná taky budeš taktizovat v polozavřených akcích? Napovědět mohou borci sicilští, francouzští či zdrženliví skandinávci, také i mocný čaroděj Caro - Kann. Nebo se radši budeš zakopávat v zavřených pozicích? Tady je na místě připomenout boje z Anglie, Holandska, Budapešti, okolí Volhy i ze staré Indie, kde se dovedli zdatně bránit nejen králové, ale i jejich dámy. Možná by k tomu měla co říct i tajemná věštkyně Ben - Oni.

Nu, rozvaž dobře o síle svých figur. Rozhodni se pro tah nebo braní, využívej rozumně otevřené sloupce, dvojí úder, slabou osmou řadu, vazbu, fianchetto a nezapomeň zavčasu udělat rošádu. Dej při tom pozor, protože někdy i dub padne jednou ranou. Vždy si připusť - dělám chyby, tedy jsem. Potvrdíš tak, že jsi rozvážný majestát. Nikdy pak nebudeš opuštěný král. Nebude Ti pak hrozit ani pat a dokonce ani dušený mat. Na cestě Ti bude oporou nejsilnější figura - dáma. A když pak ji, svou vyvolenou, přivedeš do úspěšné koncovky, ze všech stran se bude ozývat nadšené volání - Ať žije král!


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky